Jak je to s fitness doplňky? Opravdu nám pomohou při výkonu

Fitness doplňků je v dnešní době opravdu veliké množství. Jedná se především o doplňky stravy, které se liší účinkem, který vyvolávají. Mezi základní doplňky patří například energetické nápoje, které podporují tvorbu energie při fyzickém výkonu. Energetické nápoje totiž obsahují takzvané rychlé cukry, které pomáhají k dodávání energie, když jí není zrovna dostatek.

Energetické nápoje dělíme podle obsahu sacharidů, tedy cukrů. Máme nápoje vysokoenergetické, které obsahují více než 10 gramů sacharidů v roztoku o 100 ml. Další jsou nápoje středně – energetické, které obsahují sacharidy v rozmezí 5 – 10 gramů na sto mililitrů. Posledním typem jsou nápoje nízko-energetické, které obsahují 0 – 5 gramů sacharidů ve 100 ml. Pokud sportujete aktivně, tak se doporučuje využívat všechny tři typy těchto energetických nápojů. Rozdíl je v době, kdy se jednotlivé druhy těchto nápojů konzumují.

Vysokoenergetické se konzumují po sportovním výkonu, dále středně-energetické se doporučují používat pro vytrvalostní sportovní výkony a nakonec nízkoenergetické by se měly používat pouze pro krátkodobé sportovní výkony.

Energetické nápoje obsahují samozřejmě kromě cukrů i další důležité látky, jako například kofein, synefrin, guaranu, extrakty ze zeleného čaje, B-komplex a L-karnitin. Cena těchto energetických nápojů se pohybuje zhruba kolem šesti set korun za kus.

Esenciální aminokyseliny

U sportu jde převážně o esenciální aminokyseliny, tedy bílkoviny, které si lidské tělo nedokáže vytvořit samo, tudíž musí být dodávány v potravě. Lidský organizmus si je nedokáže vyrobit sám, to znamená, že se jedná spíše o méně důležité bílkoviny. Kvalitní esenciální bílkoviny jsou obsaženy například v mléce, vejcích a mase.

Problém může nastat, když je člověk například vegan. Pokud nechce řešit problémy s jejich nedostatkem, měl by začít ve větším množství požívat bílkoviny z pšenice a bílkoviny z luštěnin. Další bílkoviny důležité při sportování jsou bílkoviny BCAA, které obsahují leucin, isoleucin a valin, který je velice významný pro tvorbu svalové tkáně. Bílkoviny BCAA se doporučují užívat vrcholovým sportovcům, neboť pomáhají obnovovat sílu a urychlovat svalovou regeneraci. Důležitou funkcí, kterou bílkoviny BCAA také plní, je to, že ochraňují ochraňují svalovou hmotu před poškozením při velice namáhavém fyzickém výkonu.

Tyto bílkoviny jsou také například vhodné pro ty, kteří se snaží redukovat svoji váhu snížením množství přijímané potravy a zvýšením fyzické aktivity. Aminokyseliny se dají pořídit za rozmanitou cenu, záleží především na kyselinách které obsahují. Avšak většina nepřekročí cenu dvou tisíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *